Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

The South African Mint

( ilość produktów: 40 )

Mennica Republiki Południowej Afryki (The South African Mint), mennica z ponad 120 letnią tradycją. Właścicielem mennicy jest Bank Rezerw RPA. Siedziba znajduje się w mieście Centurion (Gauteng), niedaleko Pretorii.

W 1890 roku, po tym, jak odkryto złoto w okolicach Witwatersrand w Johannesburgu. Prezydent Paul Kruger podjął odpowiednie kroki ku otwarciu mennicy w Afryce Południowej. Sądził, że rozwiązałoby to dwie główne kwestie. Po pierwsze, nastąpił poważny niedobór monet w obiegu, a po drugie własna mennica dałaby Republice możliwość stworzenia własnej waluty. Państwowa Mennica została oficjalnie otwarta 6 lipca 1892 roku w Pretorii i nadal można tam znaleźć kamień węgielny, który został umieszczony przez Krugera.

Od 1905 roku Republika Południowej Afryki była największym na świecie producentem złota. Swoją pozycję zdołała utrzymać przez ponad 100 lat. Przez kolejne kilkadziesiąt lat podaż złota z RPA rosła, aż do 1970 roku, kiedy poziom wydobycia kruszcu wyniósł 1000 ton rocznie (co stanowiło 80% światowej produkcji). Kolejne lata charakteryzowały się już trendem spadkowym. Wzrost produkcji w innych krajach i spadek w RPA spowodowały, że w 2013 roku jej udział w światowej produkcji wyniósł tylko 6%, czyli 180 ton. Niektóre źródła podają, że do tej pory w Republice Południowej Afryki wyprodukowano około 40 tysięcy ton złota, co stanowi jedną czwartą ilości tego kruszcu znajdującego się na świecie.

Wydobycie złota w RPA jest obecnie bardzo trudne, złoża położone bliżej powierzchni zostały wyeksploatowane, co wiąże się z drążeniem na dużych głębokościach. Ma to bezpośrednie przełożenie na koszty produkcji.

Mimo utraty pozycji lidera w produkcji złota Republika Południowej Afryki jest dalej pozytywnie kojarzona ze złotem dzięki niezwykłej monecie, Krugerrand. Jest to najsłynniejsza złota moneta na świecie. Krugerrand jest pierwszą monetą, która jest legalnym środkiem płatniczym. Moneta produkowana przez South African Mint posiada próbę złota 916 z niewielką domieszką miedzi (8,333%). Dzięki temu moneta ta jest bardziej odporna na wszelkie zarysowania oraz wyróżnia się ciekawą barwą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 14315 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Wszystko OK
2024-07-08
Bezbłednie
pixel